Son Eklenenler

Kredi Kartı Borçları Taksit Sınırlaması Yeni Yönetmelikler

Kredi Kartı Borçları Taksit Sınırlaması Yeni Yönetmelikler

Son zamanlarda kişilerin gelirlerinde meydana gelen büyük uçurumlar ve daha pek çok nedenden ötürü kişisel güvenliğimizi tehdit eden unsurların sayısı fazlasıyla artmıştır. Yapılan araştırmalara göre geçmiş yıllara oranla son beş yılda kapkaç olayları giderek artan bir seyir izlemektedir. Hükümetlerin çıkardıkları kanunlarla yaptıkları bu savaşta güvenlik mensupları da ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Özel olarak eğitilen ve sivil halkın içinde görev yapan özel timleri kişilerin güvenliğini sağlamak üzere oluşturan emniyet mensuplarının da çabaları çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Bu durumda kişilerin kendi güvenlikleri adına da bazı önlemler almaları kaçınılmaz olmuştur. Tabii ki bu silah kuşanıp dışarı çıkmamız ya da kendimize özel bir güvenlik görevlisi tutmamız anlamına gelmiyor. Böyle bir olay ile karşılaştığımızda bundan en az zararla nasıl kurtulabiliriz sorusunun cevabıdır çözüm. Bunun içinde çeşitli finans kurumlarının kişilere sunduğu bazı hizmetler vardır. Kredi kartı kullanımı bunlardan bir tanesidir. Kişi üzerinde büyük miktarda nakit para taşımak durumunda kalmaz ise kaybı da minimize etmiş oluruz.

Tabi kredi kartlarının kişisel güvenlik ve kayıpları minimize etmenin dışında da hayatımıza kattığı başka avantajları da vardır. Bunların başında kişisel finansmanımız vardır. Bir kredi kartı sahibi iseniz, yedi gün yirmi dört saat kart limitleriniz çerçevesinde nakit avans çekerek acil nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Herhangi bir bankadan bir ihtiyaç kredisi çekmeye kalksanız en iyi ihtimalle birkaç gününüzü bu işlerin halli için harcamanız gerekecektir. Krediniz onaylandığı andan itibaren sadece bankaya gidip ilgili evrakları imzalamak bile çok zamanımızı almaktadır. Bütün bunları düşündüğümüzde kredi kartlarından çekilen nakit avanslar bu süreçlerin tamamını atlayarak hızlı bir şekilde sonuca ulaşmamızı sağlamaktadır. Bankaların hafta sonu ve gece geç saatlerde açık olmadığını da biliyoruz. Bu tip durumlarda da kredi kartınız ile nakdiniz hemen cebinizde olabilecektir.

Kredi kartlarının ödemelerimiz konusunda da bütçemize desteği büyüktür. Bankaların müşterilerine sunduğu ya da alışveriş yaptığınız mağazalar ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde yaptığınız alışverişleri taksitlendirmeniz mümkün olabilmektedir. Alışveriş yaptığınız gıda marketlerinin çoğu sizlere taksit imkânı sunmamaktadır. Gıda alışverişlerimiz ise aylık harcama kalemlerimizin en büyüğüdür. Ancak bankalar belirli kampanyalar ya da küçük komisyonlar karşılığında yaptığınız her harcamaya taksitlendirme yapmaktadırlar. Kış aylarının geldiği günlerde özellikle gaz fa turalarımız yüklü gelmektedir. Ve çoğu zaman gıda harcamalarımızdan veya başka diğer ihtiyaçlarımızdan kısıtlama yaparak bu faturaları ödemeye çalışırız. Kışın soğuğunda kimse gazsız kalıp soğuk günler ve geceler geçirmek istemez. Ki elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetleri bizlere sunan kuruluşların fatura gecikmelerinden dolayı uyguladıkları kapama işlemlerini iptal ettirerek elektriğimizin, suyumuzun ya da gazımızın yeniden aktif hale gelmesi için ödeyeceğimiz para ve sarf edeceğimiz emeği de düşününce, her birimiz dişimizden tırnağımızdan arttırır yinede o faturaları öderiz. Bankaların bizlere verdikleri kredi kartları ile bu ödemeleri de artık yapabiliyor olmamız bütçemizi oldukça rahatlatan avantajlarından biridir. Son zamanlarda pek çok banka kartlarımız ile yaptığımız bu ödemeleri belirli komisyonlar karşılığında uygun taksitlere de bölmektedir. Çalışan kesimin çoğunun asgari ücret ile aldığı ülkemizde bazı mecburi olan ancak yüklü miktarlara sahip alışverişlerin de kredi kartları olmadan yapılması artık mümkün değildir. Artık buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi elektronik malzemeler her ev için mecburi ihtiyaçlardır. Fakat bunlar net asgari ücret alan bir kişinin, aylık maaşının tamamını bile verse tek seferde alamayacağı kadar pahalı ürünlerdir. Bundan dolayı normal harcamalardan vazgeçmeden bu tip malzemelerin alınabilmesi için taksitlendirme olması şarttır. Özellikle evlenmeyi planlayan gençlerin almaları gereken ev eşyalarının tamamını temin edebilmesinin yolu yine kredi kartlarından geçmektedir.

Kredi kartlarının bunun dışındaki önemli avantajlarından biri de internet üzerinden alışveriş yapma imkânını bizlere sunmasıdır. Globalleşen dünyada mesafeler uzak da olsa iletişim artık çok kolay ve yakındır. İnternet bağlantılarımız sayesinde artık dünyanın her noktasına ulaşabilmemiz mümkün. Mesela ülkemizden ithal bir çamaşır makinesi aldınız. Herhangi bir parçasında problem çıktığı anda bunları yaptırmak için neredeyse makineye ödediğimize yakın bir ücret servisler tarafından talep edilir. Oysa internet üzerinden ilgili markanın fabrikasından ürün sipariş ettiğiniz zaman gümrük vergileri dâhil neredeyse onda bir fiyatına elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Bunun içinse bir kredi kartına ve biraz yabancı dil bilgisine ihtiyaç duyulur. Bunun dışında ülkemizden temin edilmesi mümkün olmayan onlarca ürünü yine internet üzerinden temin etmek mümkündür. Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok firmanın da internet üzerinden yaptıkları satışlarda ürün fiyatlarını çok düşürdüğünü her birimiz bilmekteyiz. Dükkân kirası, showroom hazırlanması, personel giderleri gibi pek çok giderden kurtulan firmalar ürünlerini daha ucuza pazarlama imkânı bulmaktadır. Buda hem alıcı hem satıcı açısından avantaja dönüşmektedir.

Her kredi kartı alışverişinizin sonunda kazanacağınız ve para şeklinde kullanılabilecek puanların da zaman zaman bütçenizi rahatlattığını unutmamak gerekir. Kredi kartı edinerek bütün bu avantajlardan siz de yararlanabilirsiniz.