Son Eklenenler

Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktaları

Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktaları

Kredi kartı ülkemizde ve dünya üzerinde hızla yaygınlaşmıştır. İnsanlar hemen her gün kredi kartıyla alışveriş yapar hale gelmiştir. Son derece hızlı büyüyen bir tüketici toplumun bu şekilde hareket etmesi açıkçası sıradan bir olaymış gibi gözlenmektedir. Peki insanları bu şekilde kredi kartı kullanmaya yönelten nedir? Daha da önemlisi kredi kartı nedir? Nasıl kullanılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Kredi kartı kullanırken bilinçli hareket etmekte miyiz? Bütün bu sorulara cevap verdikten sonra kredi kartını kullanımına hazırız demektir.

Kredi kartı tüketici toplum yapısında oluşmuş alışveriş çılgınlığını rahatlatmaya yönelik bir sistemdir aslında. Nasıl? Diye sorabilirsiniz. Şöyle ki insanlar alışveriş yapmak ister fakat paraları tükensin istemez ve o an ödemek istemez. Kredi kartı yaptığımız alışverişin ücretini belirli bir süre sonra ödememizi sağlayan bir banka kartıdır. Bu kart içerisinde bir limit vardır ve bu limit dolana kadar harcama yapmamıza imkan sağlar. Ve eğer dilersek bu işlemi taksitli şekilde de yapmamız mümkün yani geri ödememizi eşit taksitlere böldürüp ödeyebiliriz.

İnsanlarımızı kredi kartlarına yönelten aslında tam olarak budur. O an cebinizde hiç para olamayabilir ama kredi kartınız varsa istediğinizi alabilirsiniz. Ve üstelik ödemeyi hemen yapmıyor olmanın rahatlığı insanları kredi kartlarına yöneltmektedir.

Kredi kartı kullanımı çok basit gibi görünür aslında ama hiçte basit sayılmamalıdır. Çünkü bilinçsizce kullanıldığında kullanıcının başına sorunlar çıkarabilir. Peki yapılması gerek nedir? Kullanıcı ihtiyacı olanı almalı ve aldığı ürünün fiyatına dikkat etmelidir. Aile bütçe planlaması oluşturulmalı ve yapılacak alışverişler bu planlama çerçevesinde yapılmalıdır. Aylık gelirimize göre bir limit belirlemeliyiz ve o şekilde kredi kartı kullanmalıyız.

Ülkemizde yaklaşık olarak 60 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. İnsanlar kredi kartı kullanımı konusundan bilinçlendirilmelidir. Bu konuda devletlere iş düşmektedir. Bilinçsizce yapılan kullanımlar sonucunda meydana gelen mağduriyetlerin azalması ve tamamen bitirilmesi için devletler bir takım organizasyonlar düzenleyerek halkı bilinçlendirmelidir. Kredi kartının aslında bilinçli kullanıldığında hem tüketiciye hem de ülke ekonomisine olan katkısı aktarılmalıdır.

Bankalara düşen görevlerde var aslında, bunlar arasında en önemlisi kullanıcının kriterlerine uygun hareket etmek. Peki bu ne demek? Bankalar gelen müşteriye yüksek limitli kredi kartları vermemelidir. Müşterinin aylık net geliri doğrultusunda bir limit belirlemeli ve bunu müşterisine belirtmelidir. Müşterinin limit yükseltilmesi için yaptığı talebi değerlendirirken de buna dikkat etmeli ve eğer uygun değilse bunu müşterisine anlatmalıdır.

Görüldüğü üzere kullanımı çok basit görünen fakat hiçte öyle olmaya bir sistemin bu şekilde işlemesi halinde hiçbir sorun meydana gelmez. Yinede belirtmek gerekir ki burada önemli olan kısım tüketici olan kısım. O ne kadar kontrollü olursa o derece sorun oluşması azalır.