Son Eklenenler

Kredi Kartı Taksitlendirme Çok Önemli

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kaç kişi vardır? Bu oranın çok düşük olduğu tabii ki her birimiz tarafından bilinmektedir. Buna etki eden en önemli faktör ise insanların alım güçlükleri yaşamasıdır. Bunun dışındaki bir diğer etken ise satış firmalarının para tahsilatı konusunda sıkıntı yaşamalarıdır. İnsanların şahsi güvenliklerini düşünmeleri de genel olarak kredi kartlarına yönelmelerindeki etkenler arasında yer alır.

Günümüz Türkiye’sinde çalışan kesimin çok büyük bir kısmı asgari ücretle ya da asgari ücretin çok az üstünde maaşlar ile çalışmaktadır. Harcamalara yetişemedikleri noktalarda ise mecburiyetten bu kredi kartlarını kullanmak doğal olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Asgari ücretin sekiz yüz liralar civarında olduğu şu günlerde, açlık sınırı, istatistiklere göre 4 kişilik bir aile için sadece sağlıklı yaşayabilmeleri için gereken gıda harcamaları bin liraya olarak hesaplanmaktadır. Yine dört kişilik bir ailenin elektrik, su, yakıt, telefon, gıda ve giyecek masrafları dahil edilerek hesaplanan yoksulluk sınırının ise neredeyse üç bin beş yüz liraya ulaştığı koşullarda, insanların sekiz yüz lira ile geçinmelerini beklemek tabii ki mümkün değildir. Türk konukseverliği, adet ve göreneklerini de göz önüne alırsak evlerine gelen bir kişiye ikramda bulunmamak mümkün değildir. Bu durumda evlerinin ihtiyaçlarını bile karşılayamazken konuk ağırlamak mümkün olmayacaktır ya da kredi kartı kullanmak zorunlu hale gelecektir.

Kredi kartları ile yapılan harcamaların taksitlendirebilirken de kişileri kullanıma teşvik eden etkenlerdendir. Küçük maaşlarla büyük ödemeleri yapmak mümkün olmaz. Mesela eviniz için alacağınız bir buzdolabı, çamaşır makinesi gibi günümüzde zorunlu ihtiyaç haline gelen elektronik eşyaları bir asgari ücretin tamamını vererek bile alamazsınız. Ama taksitle ödeme imkanı olursa alınabilir hale gelmektedir. Eski yıllardaki gibi karşılıklı güvene dayalı satışlar günümüzde yapılamadığından, para ödemesinin yapılacağı tüm mağaza ve kuruluşlarda artık kredi kartı ile bu işlemleri yapmaktadır. Çocuğunuzun geleceğini etkileyecek bazı noktalarda da yine kredi kartlarına ihtiyaç duyarız. Örneğin üniversite sınavına girecek bir çocuğumuz varsa onun dershane masraflarını asgari ücretler seviyesinde bir maaş ile ödemek mümkün olmaz. Bunun için yine taksitlendirmelere ihtiyacımız olacaktır. Bu da ancak kredi kartlarımız ile mümkün.

Günümüz Türkiye’sinde satış yapan firmalar tahsilatta yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırabilmek için kredi kartı ile yapılan alışverişleri taksitlendirmek dedirler. Kısacası bu firmalar da kendi kurumlarına ait ödemeleri yapabilmek için vaktinde paralarını almayı arzu ederler. Bunun için de yaptıkları satışları bankalara ait pos cihazları aracılığı ile yapıp, müşteri ücretini ödese de ödemese de kendi ödemeleri için gereken parayı zamanında almayı garantilemiş olur. Tabi bunun için bankaya belirli bedeller öderler. Kredi kartları ile yapılan harcamaların, paraları satışın yapıldığı aydan bir ay sonra firmaların ellerine geçer. Pos cihazları için teminat hatta bazen nakit paralar ödemek zorunda kalırlar. Ama bütün bunlar için yapacakları harcamalar, para gecikmesi ya da gelmemesi durumunda yaşayacakları zararlardan daha büyük değildir.

Günümüzde hırsızlık ve kapkaçın özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde hızla arttığını da düşünecek olursak kredi kartı kullanmak çok daha güvenli bir alışveriş aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalınan cüzdanınızdaki nakit parayı tekrar bulmanız neredeyse mümkün değildir. Bu yüzden artık hiç birimiz günlük basit ihtiyaçlarımızın karşılanması için gereken küçük miktarlar dışında, cebimizde nakit para bulundurmayız. Çalınan kredi kartınız olursa, yapacağınız işlem çok daha basittir. Bir telefon uzaklıktaki bankanızı arayıp kayıp kartınızı bildirmeniz yeterli olacaktır. Banka kartınızı kullanıma kapatacaktır.

İşte buna benzer pek çok sebeple kredi kartları hayatımızın vazgeçilmez unsurları olarak yaşamımızdaki yerlerini almışlardır.