Son Eklenenler

Kredi Kartı

Kredi kartlarımızı kullanırken yaptığımız bazı yanlış harcamalar bizleri dönüşü olmayan kötü sonuçlara sürüklemektedir. Bilinçli kart kullanıcılarının dikkat ettiği konulara bizlerin de dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin gelir düzeyiniz ile uyumlu limitlere sahip kredi kartları kullanmak, alışveriş yaparken o ay ödeyebileceğinizin ötesinde alımlar yapmamak. Kredi kartı dolandırıcılığına karşı kurum ve kuruluşların, bankaların ve emniyet birimlerinin yaptığı uyarıları takip etmek. Bilmediğiniz internet sitelerine kişisel bilgilerinizi vermemek ve o sitelerden alışveriş yapmamak. Kredi kartınız kaybolduğu andan itibaren bankanızla iletişime geçmek bu bilinçli davranışların bazılarıdır. Eğer tüm kart kullanıcıları bu konulara dikkat ederse hiç kimse kredi kartı mağduru olmayacaktır.

Kartlarınızın ödeme zamanı geldiğinde ödemelerinizi tam yapamıyorsanız ve sadece asgari miktarları yatırabiliyorsanız bu sizin sadece mahkeme sürecini geciktirdiğiniz ve kısa süre içinde mağdur olacağınız anlamına gelir. Kredi kartınızdan dolayı mağdur olmadan önce önünüzde bu sıkıntıyı yaşamak için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki kendi bankanızın, ona olan borcunuzu alabilmek amacı ile size bir tüketici kredisi vermesidir. Burada sizin lehinize olan nokta kart borcunuzun tamamı kadar kullanacağınız krediyi uzun vadede ve küçük taksitler halinde ödeme imkânı ve mahkeme süreci ile karşı karşıya kalmama noktasıdır. Bunun dışındaki her işlem sizin için dezavantaj olacaktır. Kredi kartınızı taksitlendirmek için kullanacağınız bu kredi için dosya masrafı, hayat ya da işsizlik sigortası ve faiz gibi ücretler borcunuzun üzerine eklenerek sizin taksitlerinize yansıyacaktır. Buda cebinizden borcun üzerinde bir miktarın çıkması anlamına gelecektir. Bankalar mevcut müşterilerini elde tutmak ve kendilerine olan borçların ödenmesini sağlamak amacı ile böyle uygulamalar yapmaktadırlar.

Kredi kartınızın borcunu ödeyebilmek ve mahkeme ile karşı karşıya kalmamak için bir başka yol ise kartınızı aldığınız bankanın dışındaki bir bankanın yine benzer bir yöntem uygulamasıdır. Bu yöntemde ise tüm kredi kartı borçlarınız, kredi borçlarınız, hatta elden tüm borçlarınız müşteri temsilciniz tarafından hesaplanır. Size bu borçların tamamı kadar bir kredi sunulur. Bu kredi için de yine doya masrafı, sigorta giderleri ve faiz oranlarını borcunuza ekleyen banka, küçük dilimler halinde borcunuzu ödemenizi sağlar. Burada sizin avantajınız yine mahkeme sürecine girmemek, borcunuzu ödeyebileceğiniz şekilde küçük dilimlere bölmek ve kredi kartlarınızı kullanılabilir duruma getirmektir. Ama bu borcu öderken kredi kartı limitlerinizi tekrar doldurmak ve borçlarınızı ödeyememek sizi bankaların kara listelerine ekleyecektir. Bu durumda ise hiçbir banka size kredi vermek istemeyecektir.

Kara listelerde bulunmanız durumunda ise son çare olarak bazı finans kuruluşları devreye girmektedir. Bu firmaların değişik uygulamaları bulunmaktadır. Ancak en belirgin özellikleri faiz oranlarının aşırı yüksek olmasıdır. Bu kuruluşlardan kredi kartı borcunuzu ödemek için alacağınız kredide dosya masrafı ve sigorta bedelleri olmayacaktır. Ama yüksek tutulan faiz oranları yine size dezavantaj olarak yansıyacaktır. Bu kurumlarda işleyiş şu şekilde olmaktadır. Kredi kartınızın limiti iki bin lira olsun. Ödemeniz gereken bu iki bin lira sizin kartınıza yatırılır ve kartınız yeniden kullanılır hale gelir. Daha sonra üzerine eklenen faiz ile kart limitinizi bloke etmeden sanki alışveriş yapmışsınız gibi kartınızdan geri çekilir. Ödeme yapamadığınız anda bankanızın fahiş olan alışveriş faizi ile karşılaşırsınız. Bunun yanında bu aracı kuruluşa ödediğiniz faizi de unutmamak gerekir. Bunların tamamı sizin bütçenizde ciddi sıkıntılar yaratacaktır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında kredi kartı kullanımı konusunda hassas ve bilinçli davranarak boşuna verilen faizlerden kurtulduğunuz gibi sıkıntı verici süreçlerden de uzak durmuş olursunuz