Son Eklenenler

Kredi Kartları Hakkında Genel Bilgiler

Kimimiz memnun, kimimiz mutsuz ama pek çoğumuzun sahip olduğu kredi kartlarını doğru kullanabilmek sizlere pek çok avantaj sağlayacaktır. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde hırsızlık, kapkaç olaylarının meydana gelme ivmesi git gide artmaktadır. Dolayısıyla kişiler Üzerlerinde nakit bulundurmak yerine daha güvenli alternatifler olan kartlarını kullanmayı tercih etmektedirler. Çalındığı andan itibaren bir telefonunuz ile iptal edilebilen kredi kartlarının kullanılabilmesi olasılığı çok düşüktür. Üstelik kredi kartlarının kullanımı sırasında artık mecburi olan kart şifrelerini elinde bulundurmayan bir kişinin ne alışveriş yapması nede parama tiklerden nakit çekmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla yanınızda nakit para taşımaktan çok daha güvenli bir yöntemdir.

Kredi kartlarının bütçemize de sağladığı pek çok yararları vardır. Bankalar ile çeşitli mal ve hizmet satışı yapan firmaların aralarında yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda gerçekleşen kampanyalar ile pek çok ürünü piyasa fiyatlarının çok altında satın alma şansına sahip oluyoruz. Ülkemiz koşullarında yaşayan kişilerin bütçelerinde tasarrufa gitme zorunlulukları daima vardır. Kullandığımız kartlarımızın puan biriktirme özelliklerinin de bütçemize pek çok katkısı olmaktadır. Bu puanlar alışverişler esnasında nakit para gibi kullanılabilmektedir. Bazı kredi kartları özelliklerinden dolayı ulaşım konusunda sizleri rahatlatacak imkanlar ve puanlar kazandırırken, bazıları market alışverişlerinize, bazıları hizmet alınlarımıza destek olacaktır.

Kredi kartlarının avantajlarından biri de İnternet üzerinden sizlere alışveriş imkanı sağlamasıdır. Bugün hemen hemen herkesin evinde bulunan bilgisayarlar ve İnternet bağlantıları sayesinde dünyanın her noktasına ulaşmak mümkün. Yabancı diliniz varsa bu ulaştığınız noktalar üzerinden kolaylıkla alışveriş yapabilme imkanına da sahip olmaktasınız. Elektronik ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere aklınıza gelecek pek çok sektörden yapacağınız alışverişler ülkemizden alacağınız aynı ürünün neredeyse onda biri fiyatına mal edilebilmektedir. Tasarruf devrinde olduğumuz bu zamanda kişilerin bütçelerine destek olabilmek için ne kadar çabaladıklarını düşünecek olursak bu oran büyük bir destek olacaktır. Kredi kartlarınız ile yurt içinden de yapacağınız pek çok alışveriş yine piyasa fiyatlarının altında fiyatlar ile temin edilebilir durumdadır. Alımını yapmakta güçlük çekeceğiniz büyük meblağlı alımlarınızda taksitlendirmeler yaparak daha kolay ödemeler yapmanızı sağlaması da bu kartların bizlere destek olan başka bir özelliğidir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, büyük ev eşyaları gibi asgari ücreti ikiye katlayacak fiyatlara sahip malzemeleri kısıtlı maaşlar ile almak imkansızken kartlarımız ile alıp uzun vadeler ile bütçemizi sarsmadan ödemelerimizi yapabilmek de oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bankaların sizlere sunacağı diğer bir hizmet ise ana kredi kartlarımıza bağlı ek kartlardır. Bunlar ile eşinize, çocuklarınıza, sevdiklerinize de aynı güvenli ve hesaplı alışverişleri yapabilme imkanını sağlayabilirsiniz. Ana kart sahibinin belirlediği limit dahilinde sevdikleriniz de yanlarında para taşıma zorunluluğundan kurtulabilirler. Yine gerek İnternet üzerinden, gerekse de kampanyalardan yararlanarak uygun fiyatlı alışverişler yapabilirler. Onların ek kredi kartlarını kullanmalarından kazanılacak puanlar yine ana kart sahibinin nakit gibi kullanacağı puanlar olarak dönecektir. Dolayısıyla yine bütçelerimize destek olacaktır.

Ancak dikkatli kullanılması gereken kredi kartları yeterince hassasiyet gösterilmemesi durumunda sizlere çok büyük sıkıntılar da yaratabilir. Gelir durumunuzu aşan harcamaları yapabileceğiniz limitlere sahip kredi kartları kullanıyorsanız taksitli alışverişleriniz dışındaki alışverişlerinizde son derece dikkatli olmanız şarttır. Bununla birlikte ödemeler konusunda da dikkatli olmak gereklidir. Asgari ödeme tutarlarını ancak çok mecbur kaldığınız noktalarda kullanmalı onun dışında mutlaka ödenmesi gereken miktar ne ise onun ödemesinin tam olarak yapılması gerekir. Kart kullanımı konusunda dikkatli olunması gereken noktalara hassasiyet göstererek avantajlarından faydalanmak sizlere ve sevdiklerinize hem güvenlik sağlayacak hem de bütçelerimize katkıda bulunacaktır.